Podesty

PODESTY

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat podestów do hulajnóg wyczynowych, musisz przede wszystkim być chętny do wykonania prawie zapomnianej już czynności - czytania.

Deck (podest) to podstawowy element hulajnogi wyczynowej. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż decki do hulajnóg wyczynowych są przeznaczone do jazdy freestyle/wyczynowej, a zatem są trwałe, NIE są jednak niezniszczalne. Jak każda ludzka aktywność, jazda na hulajnodze freestyle wymaga dużego zaangażowania mózgu. Możesz również skorzystać z jeszcze jednego lub dwóch czynników: Zmiana praw fizyki lub tablicy chemicznej pierwiastków. :-)

W ramach wyjaśnienia: terminy „podest” i „deck” oznaczają to samo i tym tekście są stosowane wymiennie.

Podesty wykonane są z aluminium. Aluminium jest metalem o bardziej miękkim składzie niż wiele innych metali lub materiałów (minerałów), z którymi podest może mieć kontakt.

Należy pamiętać, że ciągłe szlifowanie spowoduje w końcu ścieranie spodu pokładu, nawet w ciągu kilku miesięcy takiego użytkowania, do punktu, w którym sztywność pokładu zostanie naruszona. Nie jest to wada produktu. Jest to normalne zużycie.

Nevoskovaná deska

Weźmy na przykład opony samochodowe. Kupujesz drogie opony przeznaczone do szybkiej i sportowej jazdy, ale jeśli driftujesz samochodem, możesz łatwo zniszczyć nowy zestaw opon w ciągu jednego dnia.

Obciążenia statyczne i dynamiczne to dwie różne zmienne. Podczas gdy obciążenie statyczne jest zwykle podawane na poziomie 100 kg (w rzeczywistości podest może unieść słonia), na obciążenie dynamiczne duży wpływ ma styl jazdy. Twarde i nietłumione lądowania podczas wykonywania trików, podczas których cała energia kinetyczna jest przenoszona na podest, znacznie skracają jego żywotność i uszkadzają nie tylko deck, ale także stawy ridera. Podczas lądowania na przeszkodzie lub na ziemi konieczne jest, aby rider stłumił uderzenie poprzez ugięcie kolan.

Należy pamiętać, że hulajnoga freestyle porusza się tylko na dwóch małych, niepompowanych kołach, podczas gdy na przykład rowery BMX wykorzystują dwa duże pompowane koła i solidną ramę. Z kolei deskorolki wykorzystują cztery koła. Rozkład energii uderzenia jest zatem bardzo różny w przypadku hulajnóg wyczynowych.

Nie ma złotej reguły między ceną podestu a jego trwałością. Drogie decki wyróżniają się na przykład zastosowanymi materiałami, wyważeniem, unikalną konstrukcją, a przede wszystkim niską wagą, która może być nawet o 40% niższa niż w przypadku tanich podestów. Jednak bardzo lekki i doskonale wyważony deck nie osiąga takiej samej wytrzymałości jak deck, który jest dwa razy cięższy. Bardzo lekkie podesty wymagają specjalnego traktowania, tj. czystego wykonywania trików i prawidłowo wykonanych lądowań.

Każdy ma inne potrzeby. Dotyczy to również wagi podestu i hulajnóg w ogóle. Dla niektórych każdy gram jest ważny, a waga decku jest priorytetem numer jeden. Dla innych, cięższe deski są bardziej odpowiednie.

Podesty nie nadają się do jazdy po mieście lub codziennych dojazdów do szkoły po chodnikach wątpliwej jakości. Inne rodzaje hulajnóg, takie jak te z nadmuchiwanymi oponami, nadają się do jazdy po mieście. Używanie hulajnogi freestyle do poruszania się po mieście może skutkować poluzowaniem śrub, uszkodzeniem sterów i ich łożysk lub kół.

Hulajnogi freestyle lub decki powinny być używane na gładkich powierzchniach.

 

PODESTY MOŻNA KLASYFIKOWAĆ WEDŁUG RÓŻNYCH KRYTERIÓW

a) Stery

Podesty z tak zwaną zintegrowaną główką podestu i podesty ze standardową główką.

Neintegrovaná a integrovaná hlava

Decki ze zintegrowaną główką wykorzystują zintegrowane stery. Podesty ze standardową główką wykorzystują standardowe zestawy sterów. Zdecydowana większość (99%) decków jest wyposażona w zintegrowaną główkę. Zintegrowane główki to nowy standard. Kropka. W sklepie Gizmania można kupić tylko podesty ze zintegrowaną główką. Podesty ze standardową główką są używane tylko w tanich hulajnogach dla początkujących i praktycznie nie są dostępne na rynku wtórnym.

Przejście z podestu ze standardową główką na taki ze zintegrowaną główką jest trudne, a czasem nawet niemożliwe z technicznego punktu widzenia. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.

 

b) Jednoczęściowa szyjka vs. dwuczęściowa szyjka

Jednoczęściowe szyjki mają sekcję *szyjka + główka* wykonaną z jednego kawałka (monobloku) stopu aluminium stopnia lotniczego. Zazwyczaj są to części kute. Brak spawów oznacza wyższą wytrzymałość.

Jednodílný a dvoudílný krk

 

c) Długość i szerokość podestu

Podesty są dostępne w różnych długościach i szerokościach. Dłuższe i szersze decki są używane do jazdy ulicznej, podczas gdy krótsze są zwykle używane do jazdy w parku. Oczywiście wzrost użytkownika również odgrywa rolę w długości i szerokości decku. Zazwyczaj im wyższy rider, tym większy rozmiar podestu. Chociaż jest to dość subiektywne, można powiedzieć, że podesty dłuższe niż 55 cm i szersze niż 15 cm można uznać za streetowe. Podesty parkowe są krótsze niż 51 cm i węższe niż 13 cm. Podesty pomiędzy tymi wartościami można uznać za uniwersalne.

Měření šířky desky Délka desky Měřeni prostoru na nohy

 

d) Kompatybilność z różnymi średnicami kół

Wszystkie dostępne obecnie decki są kompatybilne z kołami o średnicy 100 mm i 110 mm. Koła o średnicy 120 mm i 125 mm są zatem kompatybilne z mniejszą ilością podestów. Koła o szerokości 28 mm i 30 mm PU oraz koła 12STD (12STD = oś 12 mm) są kompatybilne tylko z niewielką liczbą decków.

8 mm a 12 mm osa

Przy wyborze podestu należy zwrócić uwagę na kompatybilność nowego decku z posiadanymi kołami. Informacje na temat kompatybilności kół można zawsze znaleźć w specyfikacji produktu.

 

JAK PRZEDŁUŻYĆ ŻYWOTNOŚĆ PODESTU

- Dobrze traktuj swoją hulajnogę. Nie rzucaj nią.

- Grindowanie na szorstkich powierzchniach (kamień, beton, balustrady) powoduje szybsze uszkodzenie decku. Dlatego szukaj miejsc, które zostały już "odkryte" i są wystarczająco zniszczone przez innych riderów.

Nevoskovaná deska Nevoskovaná deska

podest niewoskowany

>Voskovaná deska >Voskovaná deska

podest woskowany

- Jeśli używasz decku typu peg-cut (przeciwieństwo decku typu box-end), pegi są najlepszym rozwiązaniem. Zużyjesz peg zamiast decku, ale pegi jest znacznie tańsze niż podest.

- Woskowanie spodu podestu. Woskowanie prawie nic nie kosztuje, a oszczędza spód podestu (podobnie jak woskowanie oszczędza ślizg nart).

- Woskuj również przeszkody, jeśli pozwala na to protokół parku/spotu

- Nie jeździć z luźnym hamulcem i osiami

- Upewnij się, że wszystkie części hulajnogi są odpowiednio dokręcone (stery, tylna oś). Luźne śruby niszczą nie tylko łożyska, ale także podest.

- Nie jeździć w deszczu ani w mokrych warunkach

- Wykonuj triki w czysty sposób. Im bardziej tłumisz lądowanie zgiętymi kolanami, tym bardziej oszczędzasz nie tylko podest, ale także stawy.

- Jeśli jeździsz w skateparku, staraj się lądować na pochyłej powierzchni przeszkody, co znacznie wytłumi uderzenie. Najgorszą rzeczą do zrobienia jest wykonywanie trików zwanych FLY-OUTS = lądowanie poza rampą na płaskiej powierzchni.

- Nie pożyczaj hulajnogi znajomym. Mogą ważyć 30 kg więcej i mieć zupełnie inny styl jazdy.

 

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ DESKĘ

- Jesteś wysoki? Wybierz większy podest (i odwrotnie).

- Preferujesz jazdę uliczną? Wybierz dłuższy deck

- Preferujesz jazdę w parku? Wybierz krótszy deck

- Czy będziesz często używać decku do grindowania bez użycia pegów? Wybierz jak najszerszy podest z płaskim spodem i box-endami.

- Chcesz mieć mocniejszy podest? Wybierz deck monoblokowy – wykonany z jednego bloku.