Łożyska

ŁOŻYSKA KÓŁ DO HULAJNÓG WYCZYNOWYCH

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o łożyskach do kół do hulajnóg wyczynowych, musisz przede wszystkim być chętny do wykonania prawie zapomnianej już czynności - czytania.

Łożyska kół do hulajnóg wyczynowych mają standardowe wymiary. Dotyczy to większości kół dostępnych na rynku.

Niedawno pojawił się nowy standard łożysk zwany standardem 12. Łożyska 12STD mają większy wymiar. Oś (stąd otwór w łożysku) ma średnicę 12 mm (stąd nazwa 12STD).

12STD bearing 12STD bearing out 12STD bearing osa
 

Skąd mam wiedzieć, czy jest to łożysko 12STD? Jest to zawsze określone w nazwie produktu (12 standard lub 12 STD) lub w specyfikacji produktu.

Zdecydowana większość kółek dostarczana jest z fabrycznie zainstalowanymi łożyskami. Podczas wymiany łożysk należy zdemontować stare łożyska i zamontować nowe.

W przypadku kół z nylonowymi rdzeniami wymiana łożysk jest łatwa. Wystarczy jeden palec. Użyj tego palca do wyciśnięcia starych łożysk, a następnie użyj tego samego palca do wciśnięcia nowych łożysk.

W przypadku kółek z rdzeniem aluminiowym wymiana łożysk jest trudniejsza. Prawidłową procedurę, w tym montaż podkładek dystansowych, można zobaczyć na tym filmie:


Większość zestawów łożysk zawiera podkładki dystansowe, które są absolutnie niezbędne do prawidłowego działania łożysk. Jeśli nie użyjesz podkładek dystansowych, po dokręceniu koła łożyska zostaną zgniecione, nie będą się obracać i szybko ulegną zniszczeniu. Dobrym pomysłem jest zachowanie oryginalnych podkładek dystansowych (więcej informacji w rozdziale Koła).

 

ABEC (ANNULAR BEARING ENGINEERING COMMITTEE)

Skrót ten nie mówi nic o faktycznej odporności łożysk na uderzenia. Wartość ABEC wskazuje na precyzję wykonania. Im wyższa liczba, tym bardziej precyzyjne są łożyska kulkowe, występuje mniejsze tarcie wewnątrz urządzenia i szybsze obracanie się. Nie oznacza to jednak, że ABEC9 będzie mocniejsze niż ABEC7. Dlatego niektórzy producenci w ogóle nie używają parametru ABEC.

Łożysko jest osłonięte po bokach nylonową osłoną przeciwpyłową. Nylonowa osłona może znajdować się tylko po jednej stronie = RS lub po obu stronach = 2RS.

Większość łożysk ma średnicę zewnętrzną 22 mm i średnicę osi 8 mm = typ 608. Łożyska 12STD mają średnicę zewnętrzną 28 mm i średnicę osi 12 mm = typ 6001.

 

JAK WYDŁUŻYĆ ŻYWOTNOŚĆ ŁOŻYSKA

a) Unikaj kontaktu z wodą. Nie jeździć w mokrych warunkach, podczas deszczu.

b) Nie jeździć po drogach gruntowych, nieutwardzonych.

 

JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ ŁOŻYSKA

- Unikaj kupowania łożysk w sklepach sprzedających rolki. Łyżworolki mają 4 razy więcej kółek niż hulajnoga freestyle i są przeznaczone głównie do szybkiej, płynnej jazdy po płaskim torze. Zdecydowanie nie są przystosowane do twardych lądowań, które towarzyszą jeździe na hulajnodze. Ceramiczne łożyska ABEC11, które są bardzo drogie, mogą bardzo łatwo pęknąć po jednym skoku.

- Zaleca się, ale nie zawsze jest to wykonalne, aby wybrać łożyska według producenta / marki. Jeśli masz kółka Ethic, wybierz łożyska Ethic. Chodzi o to, że podkładki dystansowe dostarczane z łożyskami czasami różnią się (+- 0,1 mm) w zależności od szerokości wewnętrznej koła. Jeśli wybierzesz tego samego producenta / markę zarówno dla kół, jak i łożysk, masz gwarancję, że otrzymasz podkładki dystansowe o prawidłowym rozmiarze.