Widelce

WIDELCE

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o widelcach do hulajnóg wyczynowych, musisz przede wszystkim wykazać się chęcią do wykonywania niemal zapomnianej już czynności - czytania.

Widelce są podstawowym elementem hulajnóg wyczynowych. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż widelce do hulajnóg freestyle są przeznaczone do jazdy freestyle i dlatego są trwałe, NIE są niezniszczalne. Jak każda ludzka aktywność, jazda na hulajnodze freestyle wymaga dużego zaangażowania mózgu. Możesz również skorzystać z jeszcze jednego lub dwóch czynników: Zmiana praw fizyki lub tablicy chemicznej pierwiastków. :-)

Widelce wykonane są ze stali CrMo lub aluminium. Zdecydowana większość widelców niegwintowanych (patrz poniżej) dostępnych na rynku jest wykonana z aluminium. Widelce aluminiowe są lżejsze niż widelce stalowe i, co dziwne, są również mocniejsze.

 

WIDELCE MOŻNA KLASYFIKOWAĆ WEDŁUG RÓŻNYCH KRYTERIÓW

a) Materiał

Aluminium vs. CrMo (stal)

 

b) Widelce gwintowane vs. widelce niegwintowane

Widelce gwintowane (rura widelca jest gwintowana) są używane tylko w tanich hulajnogach klasy podstawowej. Praktycznie nie występują na rynku części do hulajnóg. Gwintowane widelce są zawsze stalowe i dwuczęściowe. Ze względu na gwinty mają osłabioną ściankę rury i dlatego nie są zbyt trwałe. Nie nadają się również do stosowania kołków.

Závitové vs. bezzávitové vidlice

 

c) Widelce jednoczęściowe vs. dwuczęściowe

Zdecydowana większość widelców dostępnych na rynku to widelce jednoczęściowe. Są one wykonane z jednego kawałka aluminium przy użyciu różnych procesów technologicznych. Widelce wykonane w ten sposób nie mają spawów i dlatego są bardzo trwałe.

Podsumowując punkty (a) do (c), zdecydowana większość widelców jest wykonana z jednego kawałka aluminium i jest niegwintowana.

 

d) Offset

Offset wskazuje, czy oś koła leży na osi rury widelca, czy poza nią.

Widelce dzielą się więc na widelce z zerowym offsetem (oś koła leży na osi rury widelca) i widelce z offsetem (oś koła leży poza osią rury widelca). Większość widelców ma bardzo podobny offset. Na rynku dostępnych jest bardzo niewiele widelców z zerowym offsetem.

Widelce offsetowe zapewniają płynniejszą kontrolę nad hulajnogą

Widelce z zerowym offsetem są przydatne do zabawy; widelce z offsetem są wygodniejsze.

 

e) Kompatybilność z różnymi średnicami kół

Obecnie na rynku dostępne są różne średnice kół. 100 mm, 110 mm, 115 mm, 120 mm i 125 mm.

Wszystkie dostępne obecnie widelce niegwintowane i jednoczęściowe są kompatybilne z kołami o średnicy 100 mm i 110 mm. To standard.

Dość wysoki odsetek widelców pomieści również koła o średnicy 120 mm lub 125 mm.

Jeśli chcesz używać kół 120 mm lub 125 mm w swojej hulajnodze, musisz wybrać odpowiedni model widelca, a także odpowiedni deck!

Gwintowane, stalowe i dwuczęściowe widelce używane w podstawowych hulajnogach są zwykle kompatybilne tylko z kołami o średnicy 100 mm.

 

f) Kompatybilność z systemami kompresji

W przypadku widelców wykorzystujących system kompresji HIC/SCS ważna jest długość rury widelca.

Jeśli używany jest SCS, rura widelca nie może wystawać więcej niż 3-5 cm ponad stery, sprawdź poniższy film:


Podobnie, w przypadku korzystania z systemu HIC, rura widelca nie może wystawać więcej niż wysokość podkładki HIC, która zwykle wynosi 4-5 cm. Widelce HIC mają zatem dłuższe rury niż widelce SCS.

Rura widelca ICS powinna wystawać nie mniej niż 4,5 cm ponad stery, aby zapewnić prawidłowe działanie zacisku i zakryć szczelinę kierownicy.

Konwencjonalne widelce ICS / HIC / SCS mają zewnętrzną rurę o średnicy 28,7 mm.

HIC průměr vidlice

Widelce IHC są inne. Te widelce mają zewnętrzną rurę o średnicy około 25 mm (średnice różnią się w zależności od producenta, ale wynoszą około 25 mm). Użycie podkładki IHC, która ma taką samą funkcję jak podkładka HIC, skutkuje standardową średnicą rury wynoszącą 28,7 mm.

HIC vs. IHC HIC vnější průměr IHC vnější průměr

Większość widelców HIC i SCS ma wstępnie rowkowany gwint wewnątrz rury. Jeśli masz pecha i posiadasz widelec bez takiego gwintu, nie jest to koniec świata. W takim przypadku stosuje się gwiazdki: Starnut 1 1/8" lub Starnut 1".

W widelcach stalowych stosuje się gwint 1 1/8", a w widelcach aluminiowych gwint 1".

Starnut Alu

 

JAK PRZEDŁUŻYĆ ŻYWOTNOŚĆ WIDELCA

1) Dobrze traktuj swoją hulajnogę. Nie rzucaj nią.

2) Wykonuj triki w czysty sposób. Im bardziej tłumisz lądowanie zgiętymi kolanami, tym bardziej oszczędzasz nie tylko widelec, ale także stawy.

3) Używaj prawidłowo systemu kompresji, patrz Systemy kompresji.

4) Używanie pegów chroni widelec przed nadmiernym zużyciem spowodowanym grindowaniem.

5) Nie pożyczaj hulajnogi znajomym. Mogą oni ważyć 30 kg więcej i mieć zupełnie inny styl jazdy.

 

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI WIDELEC

1) Aluminium lub stal

O ile nie jesteś masochistą, kup widelec aluminiowy. W końcu wybór stalowych widelców niegwintowanych jest bardzo ograniczony.

 

2) Widelec SCS, HIC, IHC czy ICS?

Wybierając nowy widelec, należy wziąć pod uwagę posiadany system kompresji. Ogólnie rzecz biorąc, widelce HIC i SCS można wymieniać. Widelce ICS są zazwyczaj (z niewielkimi modyfikacjami) kompatybilne z systemami kompresji SCS/HIC. Widelce IHC nie mogą być używane z żadnym innym systemem kompresji.

 

3) Zerowy offset czy offset?

Widelce offsetowe zapewniają płynniejszą kontrolę nad hulajnogą

Widelce z zerowym offsetem są bardziej do zabawy, widelce z offsetem są wygodniejsze.

Jak wygląda to w statystykach? Co najmniej 98% sprzedawanych widelców to widelce offsetowe.

 

4) Zwróć uwagę na wysokość główki podestu!

Więcej informacji w poniższym filmie instruktażowym: